Infertilita
Asi 1 ze 6 párů nebo přibližně 15 % trpí infertilitou a naráží na problémy s oplodněním a nemožností donosit dítě.
Infertilita je obvykle charakterizována jako nemožnost otěhotnět minimálně po jednom roce snahy o početí. Hodně lidí ani netuší, že jsou neplodní, dokud nenarazí na problémy s oplodněním. To je z toho důvodu, že infertilita má málo příznaků, kromě neschopnosti otěhotnět. Občas si ženy všimnou nepravidelné menstruace nebo muži mají příznaky spojené s poruchami hormonů. Kolem 20 % případů infertility je neznámého původu. Obecné příčiny infertility u žen:
- Defekt luteální fáze nebo nedostatečné množství progesteronu po ovulaci
- Nedostatek estrogenu a progesteronu při normálním cyklu (pravděpodobnost nedostatku hormonů a riziko samovolného potratu se s věkem zvyšuje, hlavně po 35. roku věku, a může se umocnit předchozími samovolnými potraty)
- Dalšími faktory ovlivňujícími plodnost jsou: Potrat jako antikoncepční metoda (4 po sobě jdoucí potraty vedou k neplodnosti); nouzová antikoncepce (používaní léků nebo zdravotnických prostředků pro prevenci otěhotnění po nechráněném pohlavním styku). Neléčená pánevní zánětlivá onemocnění a pohlavně přenosné choroby také přispívají k infertilitě.
- Ostatní: neprůchodnost vejcovodů, faktory spojené s věkem, onemocnění dělohy, předchozí podvázání vejcovodu, endometrióza.
Způsoby léčby neplodnosti jsou různé – od použití hormonální suplementace až po intenzivnější formy terapie, jako IVF.
Menopauza
Nejdramatičtější změny, kterými organizmus ženy prochází v průběhu celého života, jsou spojené s hormonálními změnami v období přechodu.
Hormony se mění nejen v pubertě, mění se každý měsíc, jako součást menstruačního cyklu. Nakonec přijde doba, když menstruační cyklus postupně vymizí – menopauza.
Menopauza je součástí života. Je způsobená snížením produkce hormonů, především estrogenu. U některých žen se symptomy menopauzy začínají objevovat už několik let před jejich poslední menstruací. Během tohoto přechodu dochází ke snižování hladin hormonů v reprodukčním systému ženy. Přirozené vyčerpání hormonů je příčinou příznaků menopauzy.
Symptomy a věk, ve kterém přirozená menopauza nastane, se u různých žen liší. Průměrná žena prožívá menopauzu ve věku mezi 40 a 50 lety. 3-5 let před menopauzou může žena začít prožívat menopauzálními symptomy. Nepravidelná menstruace, návaly horka, noční pocení, palpitace (bušení srdce) jsou převládajícími a nejvíc charakteristickými projevy přechodu.
Hormonální terapie
Hormonální substituční terapie je často předepsána k léčbě menopauzálních příznaků. Většina příznaků se může efektivně řešit substituční terapií estrogenu. Pokud máte dělohu, lékař spolu s estrogenem předepíše progestogen.
Nepravidelná menstruace
Nepravidelná menstruace může nastat kdykoliv v průběhu života ženy. Může se jednat o změny v intenzitě krvácení a pravidelnosti menstruačního cyklu.
Poruchy krvácení, které mohou vzniknout během menstruačního cyklu:
- Menoragie – prodloužené a silnější krvácení.
- Hypomenorea – slabé krvácení, které obvykle netrvá déle než tři dny
- Amenorea – absence menstruace v reproduktivním věku ženy
- Primární amenorea – je definována jako absence sekundárních pohlavních znaků bez přítomnosti menstruace do věku 14 let, nebo jako přítomnost normálních sekundárních pohlavních znaků, ale bez první menstruace do 16 let věku.
- Sekundární amenorea – je obvykle způsobena hormonální poruchou a je definována jako absence menstruace po dobu 3 měsíců u ženy s normálním menstruačním cyklem a absencí menstruace po 9 měsíců u žen s oligomenoreou
- Oligomenorea – krvácení s prodlevami delšími než 42 dní
- Polymenorea – krvácení v intervalech kratších než 21 dní
- Špinění mezi cykly – známky krve kolem dní ovulace
- Dysfunkční krvácení – je nepravidelné děložní krvácení, které se dostaví bez patologie nebo onemocnění. Tyto poruchy jsou definovány absolutní nepravidelností — nepředvídatelností v mnoha směrech — příliš silné, slabé, prodloužené, časté nebo náhodné.
Těhotenství a kojení
Deficit testosteronu
U mužů dochází po dosažení věku 40 let ke stabilnímu poklesu hladiny testosteronu jako součásti přirozeného stárnutí.
Mnoho mužů si neuvědomuje, že nízká hladina testosteronu může vést k příznakům, typicky označovaným jako hypogonadismus, které zahrnují únavu, sníženou energii, depresivní náladu a ztrátu libida, které mohou bránit jejich normálnímu fungování v běžném životě.